Özel Empati Psikoloji

Pzt-Cuma: 10:30 - 22:00 Ctesi: 10:30 - 22:00 | Ara:+90 276 224 22 02

Evlilik ve Çift Danışmanlığı


Hayatınızdaki kişiyle; sevgilinizle ya da eşinizle aranızdaki sorunlar giderek daha fazla büyüyorsa ve çabaladığınız halde ilişkinizin zedelenmesini engelleyemiyorsanız “Evlilik ve Çift Danışmanlığı” ile ilişkinizi kurtarabilir; ilişkinin bitmesi gerekiyorsa süreci zarar görmeden atlatabilirsiniz.

Evlilik ve Çift Danışmanlığı Nedir?

Evlilik ve Çift danışmanlığı; çiftlerin aralarındaki problemlere karşı bakış açılarının genişletilmesini, birbirleri ile empati kurabilmelerini, duygu ve düşüncelerini doğru ifade edebilmelerini, iletişim kazalarının engellenmesini, ilişkilerinin çıkmazdan çıkmasını veya devam etmesi mümkün olmayan ilişkilerin sağlıklı bir şekilde bitmesine yardımcı olmayı amaçlayan danışmanlık hizmetidir.


İlişki yaşayan yetişkinler için evlilik ve çift danışmanlarına gitmek kimi zaman vermesi zor bir karar haline dönüşebilir. İlişkilerinde sorun olduğu gerçeğini kabullenmek ve yardım istemek için bir uzmana danışma fikri düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Ancak ilişkiler ilişkiyi yaşayan kişiler tarafından çoğunlukla objektif olarak değerlendirilemez ve dolayısıyla tarafsız bir bakış açısı tahmin edileceğinden çok daha olumlu etkiler yaratabilir.


Çiftler arasında iletişim kopukluğu varsa, çiftler birbirlerini suçlamaktan vazgeçemiyorsa, bir arada bulunma fikri bile rahatsız edici hale geldiyse, farklılıklardan ötürü çıkan sorunlar büyüyorsa ve ayrılık fikri giderek daha cazip hale geliyorsa çift danışmanlığı seansları sayesinde çiftlerin birbirlerine bakış açıları değişebilir. Tam da bu sebeple ilişki çıkmaza girmeden çift danışmanlarından destek alınması gereklidir.

Evlilik ve Çift Danışmanlığı Size Hangi Konularda Yardımcı Olabilir?

Evlilik ve Çift danışmanları, çift ilişkilerinin daha verimli bir hal alması adına birçok konuyu ele alır. Seanslar sırasında çiftlerin problemlerini çözüme ulaştırmak adına bir plan doğrultusunda hareket edilir. Kimi zaman önemsenmeyen ancak derin etki bırakan konular; kimi zaman ise boşanma nedeni olarak kabul edilen çatışmalar seanslar sırasında konuşulur. Genelleme yapmak gerekirse evlilik ve çift danışmanlığı seanslarında en çok üzerinde durulan konular şu şekilde sıralanabilir:

  • Çiftler arası uyum sorunları
  • Cinsel Problemler
  • Aldatma sonrası travmalar
  • Evlilik öncesi danışmanlık
  • Evlilik uyum sorunları
  • Hayat değişimlerine uyum sağlama
  • Çiftler arası iletişim sorunları
  • Kıskançlık
  • Önyargı

Evlilik ve Çift Danışmanlığının Faydaları Nelerdir?

Evlilik ve Çift danışmanlığı, kişilerin yaşantılarında yavaş ancak etkili değişimler yaratır. Çift danışmanından yardım almaya karar vermek dahi ilişkideki sorunları kabul etmek anlamına geldiği için çiftlerin ilişkilerine bakış açısını değiştirir. Tarafsız bir kişinin kontrolünde ilişkilerine dair sorunları konuşan çiftlerin duygusal bağları canlanır, aralarındaki iletişim kopuklukları ve iletişim kopukluklarına bağlı sorunlar azalır. Bireylerin kendilerine ve ilişkilerine olan güvenleri artar.


Evlilik ve Çift danışmanlığı ilişkiyi onarmanın yanı sıra düzelemeyecek durumdaki ilişkilerin sağlıklı bir şekilde bitmesine de yardımcı olur. Çiftlerin bireysel olarak hayatlarına daha güçlü devam etmelerini ve evli olup çocuklarının bulunması durumunda sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini de mümkün kılar. Evli çiftlerin evlilik danışmanlığı süreci aile danışmanlığından tamamen ayrı bir şekilde düşünülmemelidir.